Chłopcy i dziewczęta doskonalili swoje talenty w pracowniach takich jak: malarska, fotografiki, biologii, chemii, fizyki, szkutnictwa, lotnictwa, gospodarstwa domowego, tańca, muzyki, mechaniki, kroju i szycia, rękodzielnictwa.

Placówka w latach 50-tych i 60-tych rozwijała się dynamiczne. Od kilkudziesięciu uczestników, ilość uczęszczających na zajęcia dzieci wzrosła do 3000 po 1970 roku. W roku 1974 Kurator Oświaty i Wychowania przemianował Młodzieżowy Dom Kultury na Pałac Młodzieży. W tym okresie na zajęcia do Gdyni licznie przyjeżdżała młodzież z odległych dzielnic miast, a także z Sopotu i Rumi.

W latach 80- tych zajęto się tworzeniem filii Pałacu Młodzieży oraz organizacją wielu imprez dla dzieci i młodzieży zamiejscowej (bale, turnieje). Pracownie zostały wówczas podzielone na cztery działy: Artystyczny, Sportu, Techniki i Imprez Masowych. W roku 1983 w wyniku otrzymania dodatkowych etatów utworzono Marszową Orkiestrę Dętą, zespół estradowy Piosenki Morskiej i Morską Estradę Dziecięcą. Największą chlubą PM były wówczas: Gimnastyka artystyczna, Plastyka, Teatr Małych Form i Muzyka dawna, które to zdobywały wiele nagród na konkursach w Polsce i poza jej granicami.